BİYOGRAFİ

Ece Çiftçi

Ece Çiftçi

Ece Çiftçi - Sosyal Etki Lideri

Ece Çiftçi, 14 yaşında hayallerinin peşinden giden tutkulu bir genç olarak yolculuğuna başlarken, başka çocukların yeteneklerini kariyere dönüştürmesinde nitelikli eğitimin tüm çocuklara yaygınlaştırılması için çabalayan, gençleri gönüllülük ile tanıştıran, alana sürdürülebilir kaynaklar sağlayarak rol modele dönüşen, kurumsal tecrübeleriyle küresel ölçekte eşsiz hikayelere eşlik eden ve yenilikçi bir model ile #HayallerimeDünyaİnandı diyen ve gerçekten de hayallerine dünyayı inandırmış, genç bir aktivist ve sosyal etki lideridir.

1993 yılında İstanbul’da doğan Sosyal Etki Lideri Ece Çiftçi, Sosyoloji lisans eğitimini 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamladı. 14 yaşındayken lise yıllarında başladığı sosyal sorumluluk projesine lisans eğitimi sırasında resmiyet kazandırıp 2013’te SosyalBen Derneği’ni kurdu. Dernek çalışmalarına sürdürülebilir fon kaynağı sağlamak amacıyla İyiliğe Açılan Mağaza SosyalBen Store ile kurumsal ve bireysel sosyal sorumluluk proje danışmanlığı veren SosyalBen Akademi ile bir sosyal girişim modeli oluşturan Çiftçi, 2017 yılında sosyal ve ekonomik faydanın sürdürülebilirliğini sağladığı tüm çalışmalarını SosyalBen Vakfı çatısı altında topladı.

3. Sektördeki deneyimi ile birçok sivil toplum kuruluşuna rol model olan SosyalBen Vakfı çalışmaları ile Ece Çiftçi, 4. Sektöre adım attığı SosyalBen Akademi modeli ile Garanti Bankası tarafından BBVA Momentum eğitim programına davet edildi.

G20 ülkeleri dahilinde, 18-23 yaş arasındaki genç kadınların ülkelerindeki kadın sorunlarını aktarıp çözümler geliştirdiği 2017 G(irls)20 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti. SosyalBen markaları ile yarattığı sosyal girişim ağı ile KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda 34 bin kadın arasından “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” seçildi.
Nisan 2018’de ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan “Gelecek Vadeden Genç Liderler” töreninde ödül alan ilk Türk olurken, Ekim 2018’de Dünya genelinde yoksulluğun azaltılması, eşitlik ve güvenliğin sağlanması, küresel bazda diyaloğun artırılmasını teşvik eden Crans Montana Forum tarafından "Geleceğin Yeni Liderleri" ödülünü aldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yılına özel Brüksel Türk Büyükelçiliği'nin davetlisi olarak gönüllülük yolcuğunu ve "Bir Sosyal Girişimcilik" hikayesini Belçikalı Türk katılımcılara anlattı.

2019 yılında Forbes Türkiye'nin 30 yaş altı en başarılı 30 gencinden biri seçildi. Yine 2019 yılında Global Forum for Education and Learning Dubai’de gerçekleşen, tüm dünyada eğitim üzerine hizmet veren kurum ve kuruluşlar arasında ilk 50'ye girenlerin ödüllendirildiği Global Forum of Education and Learning (GFEL) konferansında SosyalBen Akademi modeli ile ödül alan ilk Türk ve ilk Türk kurum oldu.

2020 yılının Kasım ayında Ünlü&CO Kadın Girişimciler Akademisi'ne SosyalBen Akademi sosyal girişimiyle seçilen isimlerden biri olurken Türk iş dünyasının genç fikir önderleri, girişimcileri ve yöneticilerinin yer aldığı Fortune Türkiye 40 Yaş Altı 40 İş İnsanı listesinde sosyal girişimci olarak SosyalBen Vakfı ile yer aldı. Yine Kasım ayında British Councile'ın 80. yılına özel 80 Yıl, 80 Kadın, 80 Hikaye projesi kapsamında hikayesi seçilen isimlerden biri oldu. Son olarak Fast Company Dergisi tarafından hazırlanan ve Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen global bir jürinin değerlendirmesi ile "Sürdürülebilirlik Liderleri 50" listesinde yer aldı. Akranları ile eşit imkanlara sahip olmayan 7-13 yaş arası çocukların nitelikli eğitime erişimlerini sağlayarak sosyal gelişimlerini desteklemeyi, özgüven sahibi mutlu bireyler olarak yetişmelerine katkı yapmayı amaçlayan SosyalBen Vakfı, Çiftçi’nin liderliğinde eşitsizliklerin azaltılması ve nitelikli eğitime erişim oranlarının artırılması için ulusal ve uluslararası düzeyde saha ve eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.

SosyalBen Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Ece Çiftçi, dünyayı sarsan COVİD-19 salgınında krizleri fırsata çevirerek 2 yeni sosyal fayda odaklı mekanizmayı daha hayata geçirdi. Gençlerle birlikte gençler için mottosuyla yola çıkarak gençlerin hak ve sorumlulukları adına sosyal bir kooperatif olarak hayal ettiği Barış ve Adalet için genç katılımını artırmayı hedeflediği, gençlerin dijital ve aktif vatandaşlık kavramları üzerine sorumluluk bilinci kazandıkları Gençlik Kooperatifi’ni 2020’de kurdu. Bu oluşumun yanı sıra; Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 31. Maddesinde tanımlanan Çocuğun Oyun Oynama hakkına erişimini sağlamak, çocukların fiziksel, duygusal ve ruhsal iyi oluşlarını yeni nesil oyun kültürü ile buluşturarak destekleyebilmek amacıyla Umut Parkı projesini Kasım 2020’de hayata geçirdi.

Çiftçi, aynı zamanda uluslararası alanda Avrupa Parlementosu’nun gönüllülük ekibi olan European Volunteer Center’ın Türkiye’deki imzacısı olarak küresel çapta gönüllülük çalışmalarına temsiliyet kazandırmıştır.

Çiftçi, kurduğu girişimler ile etki yatırımlarını finansal kaynaklar ile sürdürülebilir kılan 14 yıllık deneyimleri ile Avrupa’nın geleceği için emin adımlar atan Ece Ciftci Initiative for the Future of Europe - ECIFE’nin ilk adımlarını atarak; Avrupalı gençlere yönelik, sahip oldukları gençlik hakları ile aktif/dijital vatandaşlık, etkin katılım ve bireylerin sosyal içermelerini güçlendirilmesi konularında bilinçlendirme çalışmalarını hayata geçirdi. Dünya vatandaşlığı ekseninde, evren ile bağ kurabilen, kültürel zenginliğe inanan nesiller için yola çıkan ECIFE, genç katılımın önünü açmak üzere, toplumsal kalkınma modelleri inşa etmek adına eğitim programları, ortaklıklar ve çağın gereklilikleri ile entegre edilmiş iletişim çalışmalarıyla sosyal etki için hayal kuranların, Avrupa’nın geleceği adına hayal rotasını çizebilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Uzmanlık alanları doğrultusunda destek verdiği sivil toplum örgütleriyle de gönüllülük bilincini arttırmaya çalışan Ece Çiftçi, KAGİDER üyesi, EPOS7 Derneği'nin Danışma Kurulu ve TÜSİAD'ın Bu Gençlikte İŞ Var! çalışma grubunun üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Liderliğini yaptığı sosyal girişimlerin yanında Antropoloji doktora öğrencisi olarak hayat boyu öğrenme felsefesini sürdürüyor.


VIDEO BLOG

Yasemin Salihle Bambaşka Sohbetler

Yasemin Salihle Bambaşka Sohbetler

Ntv

Ntv

Bloomberg

Bloomberg

A para

A para