BİYOGRAFİ

Ece Çiftçi; başka çocukların yeteneklerinin kariyere dönüştürülmesinde, nitelikli eğitimin tüm çocuklara yaygınlaştırılması için çabalayan, gençleri gönüllülük ile tanıştıran, alana sürdürülebilir kaynaklar sağlayarak rol modele dönüşen, kurumsal tecrübeleriyle küresel ölçekte eşsiz hikayelere eşlik eden ve yenilikçi bir model ile ‘Hayallerime Dünya İnandı’ diyen ve gerçekten de hayallerine dünyayı inandırmış, genç bir aktivist ve sosyal etki lideridir.

2007

14 yaşında hayallerinin peşinden giden tutkulu bir genç olarak yolculuğuna başladı.

2013

Lise yıllarında başladığı sosyal sorumluluk projesine lisans eğitimi sırasında resmiyet kazandırıp 2013’te SosyalBen Derneği’ni kurdu.

2015

Sosyoloji lisans eğitimini 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamladıktan sonra hayat boyu öğrenme felsefesini benimseyerek eğitimine antropoloji doktorası ile devam etmeye karar verdi.

2016

Ashoka Vakfı’nın düzenlediği Change Maker X Chanege programı kapsamında ‘Dünyayı Değiştiren’ seçildi ve Portekiz’de girişimcilere kurduğu girişimleri tanıttı.

2016

Sosyal ve ekonomik faydanın sürdürülebilirliğini sağladığı tüm çalışmalarını SosyalBen Vakfı çatısı altında topladı.

Çalışmalarını sürdürülebilir fon kaynağı sağlamak amacıyla İyiliğe Açılan Mağaza SosyalBen Store’u ve kurumsal ve bireysel sosyal sorumluluk proje danışmanlığı veren SosyalBen Akademi’yi kurdu.

2017

G20 ülkeleri dahilinde, 18-23 yaş arasındaki genç kadınların ülkelerindeki kadın sorunlarını aktarıp çözümler geliştirdiği 2017 G(irls)20 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti.

2018

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan “Gelecek Vadeden Genç Liderler” töreninde ödül alan ilk Türk oldu.

2019

Sorbonne Üniversitesi davetlisi olarak “Bir Sosyal Girişimcilik Hikayesi”ni anlatırken aynı zamanda öğrencilerle sosyal girişimciliğin ve genç kadın liderliğin püf noktalarını anlattı.

2020

"Gençlerle Birlikte Gençler İçin" mottosuyla yola çıkarak gençlerin hak ve sorumlulukları adına sosyal bir kooperatif olarak hayal ettiği barış ve adalet için genç katılımını artırmayı hedeflediği, gençlerin dijital ve aktif vatandaşlık kavramları üzerine sorumluluk bilinci kazandıkları Gençlik Kooperatifi'ni kurdu.

2020

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 31. Maddesinde tanımlanan Çocuğun Oyun Oynama hakkına erişimini sağlamak, çocukların fiziksel, duygusal ve ruhsal iyi oluşlarını yeni nesil oyun kültürü ile buluşturarak desteklemek amacıyla Umut Parkı projesini hayata geçirdi.

2022

ecife | Kurduğu girişimler ile etki yatırımlarını finansal kaynaklar ile sürdürülebilir kılan 14 yıllık deneyimleri ile Avrupa’nın geleceği için emin adımlar atan Ece Ciftci Initiative for the Future of Europe - ECIFE'nin ilk adımlarını atarak; Avrupalı gençlere yönelik, sahip oldukları gençlik hakları ile aktif/dijital vatandaşlık, etkin katılım ve bireylerin sosyal içermelerini güçlendirilmesi konularında bilinçlendirme çalışmalarını hayata geçirerek, çalışmalarının çatı organizasyonu ve genel merkezini Brüksel'de kurdu.

Bugün

Brüksel'de Avrupa Birliği Kurumları'nda çocuk ve gençlerin hakları için lobi faaliyetlerini sürdürmektedir.


VIDEO BLOG

Ece Çiftçi Yüzleşme | Başak Kablan

Ece Çiftçi Yüzleşme | Başak Kablan

Yasemin Salihle Bambaşka Sohbetler

Yasemin Salihle Bambaşka Sohbetler

Ntv

Ntv

Bloomberg

Bloomberg